Jubileusz 80-lecia szkoły
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY - 10.06.2020

ZDROWO SIĘ ODŻYWIAMY - 10.06.2020

Dzień dobry! Witamy Was!

Nowy dzień zacząć czas.

Choć jesteśmy jeszcze mali.

Duchem, ciałem doskonali.

Jemy zdrowo i ćwiczymy,

O przyszłości już myślimy.

Mamy nadzieję, że wiersz Laury Łącz pt. „W letnim ogródku” został przez Was pięknie wyrecytowany Waszym rodzicom, a Wasi rodzice na pewno są z Was dumni tak jak my.

Czy wiecie co jest zdrowe, a co niezdrowe? Zaraz to sprawdzimy za pomocą odpowiedzi PRAWDA lub FAŁSZ:

  • Warzywa są zdrowe. P

  • Napoje gazowane są zdrowe. F

  • Lizaki są zdrowe. F

  • Owoce są niezdrowe. F

  • Nabiał i ryby są zdrowe. P

Musimy pamiętać, że nasz organizm, aby mógł prawidłowo funkcjonować musi zdrowo się odżywiać i musimy dostarczać mu codziennie owoce i warzywa, które są źródłem witamin.

Z Waszej „Wyprawki” wypchnijcie obrazki warzyw i za pomocą taśmy klejącej przyklejcie do nich od tyłu patyczki od szaszłyków. Powstaną Wam kukiełki. Zastanówcie się o czym mogą rozmawiać Wasze kukiełkowe warzywa. Przygotujcie krótkie dialogi i zaprezentujcie je Waszej rodzinie. Warzywny teatrzyk na pewno spodoba się wszystkim.

 

Tematami scenek mogą być, np.

Kto odwiedził warzywa w ogrodzie?

Co się działo w ogrodzie podczas burzy i jak czuły się warzywa?

W jakiej postaci warzywa smakują najlepiej?.

https://www.youtube.com/watch?v=38QNVaK7a-s

 

Czy wiecie jakie owady można spotkać w ogrodzie? W załączonych zdjęciach znajdziecie owady i spróbujcie je nazwać. Owady pełnią ważną rolę w ogrodzie i sadzie. Zapylają kwiaty, przenosząc pyłek z jednego kwiatu na drugi i bez nich nie byłoby owoców i niektórych warzyw.

Posłuchajcie informacji i ciekawostek o owadach:

 

Pszczoły – to bardzo pożyteczne owady, zapylają kwiaty, dzięki czemu powstają owoce. Mieszkają w ulach. Teren, na którym stoją ule, wraz z ulami i wszystkimi narzędziami potrzebnymi pszczelarzowi do pracy, nazywamy pasieką.

Osy – to owady, które można u nas spotkać od kwietnia do października. Giną, gdy nadchodzą mrozy. Nie mieszkają tak jak pszczoły w ulach, ale budują swoje gniazda w ziemi (wykorzystując nory drobnych zwierzątek) albo w dziuplach lub na strychach. Żywią się nektarem z kwiatów i oczywiście, tak jak pszczoły, zapylają kwiaty. Jadają też mięso.

Motyle – to owady, które żywią się nektarem z kwiatów. Przelatując z jednego kwiatka na drugi, przenoszą pyłek i w ten sposób zapylają kwiaty. Są również prawdziwą ozdobą ogrodu, ze względu na piękne, kolorowe skrzydła. Niestety ich larwy podgryzają i niszczą liście roślin.

Trzmiele – to owady, które zakładają gniazda pod ziemią. Zamieszkują nory gryzoni i krecie korytarze. Czasem niepoprawnie nazywa się je bąkami. Są bardzo dobrymi zapylaczami. Ogrodnicy wykorzystują je do zapylania pomidorów i papryki pod osłonami. Pszczoły nie mogłyby tego zrobić, bo nie lubią być w zamkniętej przestrzeni.

Chrząszcze – tak jak trzmiele mieszkają pod ziemią, w budynkach lub pod korą drzew. Są bardzo pożyteczne. Po pierwsze dlatego, że zjadają mniejsze owady, które niszczą rośliny, po drugie, dlatego, że zapylają kwiaty. Do najbardziej popularnych chrząszczy należy biedronka.

 

A teraz otwórzcie książki „Dzieciaki w akcji” na str. 62 i przeczytajcie wyrazy z liści i kwiatu. Następnie otoczcie czerwonymi pętlami nazwy zwierząt, a fioletowymi pętlami nazwy roślin. Postawcie znak „X” przy wyrazie, który związany jest z pszczołami. Następnie na stronie 63 odczytajcie wypowiedzi dzieci i narysujcie posiłki zgodnie z treścią wypowiedzi dzieci.

 

Zanim przejdziemy do „ Matematyki z ogródka” zaśpiewajcie piosenkę z zespołem Fasolki pt.”Witaminki, witaminki dla chłopca i dziewczynki”

https://www.youtube.com/watch?v=6dhJhFdHeVk

 

A teraz „Matematyka z ogródka”. Przygotujcie sobie 10 liczmanów (mogą to być kredki, klocki, patyczki co tylko chcecie). Przygotowałyśmy Wam zadania z treścią, a Wy dokonajcie obliczeń.

Zadanie 1. W ogródku rosło 10 dyń. Ogrodnik zerwał 5. Ile dyń zostało?

Zadanie 2. Na talerzu leżało 7 truskawek. Ala zjadła 4. Ile truskawek zostało na talerzu?

Zadanie 3. Na straganie stało 9 pojemników z malinami. Właściciel sprzedał 6 pojemników. Ile pojemników zostało jeszcze do sprzedania?

Zadanie 4. Na grządce w ogrodzie rosło 8 cebul. Mama potrzebowała do obiadu 3 cebule. Ile cebul zostało na grządce?

Zadanie 5. Na krzaku rosło 10 truskawek. Krzyś zerwał 4 dojrzałe owoce. Ile truskawek zostało na krzaku?

 

Po wykonaniu obliczeń na liczmanach, wykonajcie w książce zadanie 1 i 2 na str. 64. Waszym zadaniem jest przeliczyć warzywa i zapisać ich liczbę. Określacie, których roślin jest najwięcej, a których najmniej oraz ile trzeba dosadzić główek sałaty, żeby było ich tyle samo, ile jest cebul. W drugim zadaniu układacie zadanie do obrazka i spróbujcie zapisać obliczenie w postaci działania.

 

A teraz czas na „Jarzynową gimnastykę”:

https://www.youtube.com/watch?v=oD_4YBKMKFs&list=RDoD_4YBKMKFs&start_radio=1

 

Pobawcie się w domu z rodzeństwem lub rodzicami w „Nasz mały stragan” Rozkładacie stragan z warzywami: rzodkiewka, marchewka, ogórki, ziemniaki, cebule ( warzywa mogą być prawdziwe lub narysowane na kartce i wycięte). Pod każdym warzywem napisz na małej kartce cenę, np. rzodkiewka – 1 zł, marchewka – 2 zł, ogórek – 3 zł, ziemniaki – 1 zł, cebula – 2 zł. Następnie przygotuj kartkę i ołówek -będziesz notować, a rodzic - będzie opowiadać:

Pani Jadzia przyszła do sklepu i kupiła: kilogram ziemniaków, kilogram cebuli i pęczek rzodkiewek. Ile pani Jadzia zapłaciła za swoje zakupy? (Rodzic wykłada na tacę wybrane warzywa, Wy zapisujecie ceny na kartkach i próbujecie obliczyć wartość zakupów).

Kolejne zadania:

Pani Krysia kupiła dwa kilogramy cebuli i kilogram ogórków. Ile pani Krysia zapłaciła za swoje zakupy?

Kto wydał więcej: pani Jadzia, czy pani Krysia?

Pani Renata kupiła pęczek rzodkiewek, kilogram cebuli i dwa kilo marchewki. Ile Pani Renata zapłaciła za swoje zakupy?

 

Gdy utrwalicie sobie sposób obliczania wartości zakupów, przystąpcie do wykonania zadań w książeczkach na str. 65. Tam określacie i porównujecie wartości zakupów, wybieracie produkty, których łączna cena wynosi 10 zł i zapisujecie swoje obliczenia.

 

Powodzenia!

Data dodania: 2020-06-10 00:32:50
Data edycji: 2020-06-10 00:46:25
Ilość wyświetleń: 246

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej