Szanowni Państwo,
w imieniu Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Mazowiecki zapraszamy zainteresowane osoby do udziału w spotkaniu z autorami raportu „Dlaczego warto chronić dzieci przed spalinami”, które odbędzie się online w czwartek 20.05.2021.
Z poważaniem,
Dyrekcja szkoły
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu "Dlaczego warto chronić dzieci przed spalinami?", na którym przedstawimy najważniejsze dane i wnioski z raportu zbierającego dostępną wiedzę na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza z transportu na zdrowie i rozwój dzieci.
Uznaliśmy ten temat za wart uwagi ze względu na szczególną wrażliwość najmłodszych mieszkańców naszych miast na oddziaływanie szkodliwych substancji, a także na wpływ poziomu świadomości oraz decyzji podejmowanych przez rodziców na kształtowanie się nawyków dzieci w zakresie mobilności.
Analiza obejmuje zaburzenia rozwojowe, schorzenia układu oddechowego, układu krążenia, układu odpornościowego, układu ruchowego, układu nerwowego, choroby skóry i zaburzenia zdrowia psychicznego. Odnosi się także do wpływu chorób przebytych w dzieciństwie na stan zdrowia w dorosłości i opisuje wpływ narażenia krótko- i długoterminowego. Autorki opracowania proponują też konkretne rozwiązania chroniące dzieci przed wpływem zanieczyszczeń pochodzących z transportu, obejmujące zarówno rekomendacje dla samorządów, jak i porady dla rodziców.
Do skomentowania wniosków z raportu zaprosiliśmy osoby reprezentujące środowiska lekarskie, samorządowe i pozarządowe.
Na spotkanie można łatwo zgłosić się poprzez formularz: https://forms.gle/LEgcv1boN1gsAXDC8
PROGRAM:
17:00-17:05 – Powitanie i wprowadzenie – Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
Prezentacja raportu przez autorki:
17:05-17:25 – Jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie dzieci? – dr n. med. Małgorzata Bulanda alergolog z Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJ CM i Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
17:25-17:40 – Rekomendacje dla miast i dla rodziców oraz prezentacja kwestionariusza – Weronika Michalak, dyrektorka polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance
17:40-18:30 – Jaki jest poziom wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń ze źródeł transportowych na zdrowie i rozwój dzieci wśród lekarzy, samorządów, organizacji pozarządowych, rodziców? Czy jest ona potrzebna? W jaki sposób można i należy ją upowszechniać i wykorzystywać? Do czego może motywować? – debata z przedstawicielami środowisk medycznego, samorządowego i pozarządowego:
dr n. med. Tadeusz Jędrzejczyk, Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Współpracownik Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju, Urząd Miejski Wrocławia
Agata Lewandowska, starszy inspektor, Referat Adaptacji do Zmian Klimatu, Wydział Środowiska, Urząd Miasta Gdyni
Paweł Górny, Przewodniczący Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy
Moderatorka: Urszula Stefanowicz, Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
Spotkanie będzie można także obejrzeć na Facebooku (https://bit.ly/3wgnO6o), jednak osoby, które się zapiszą przez formularz (https://forms.gle/LEgcv1boN1gsAXDC8), otrzymają linka do spotkania na zoomie i będą mogły zadawać pytania prelegentom i aktywnie uczestniczyć w dyskusji.
Z poważaniem,
Urszula Stefanowicz
Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki
tel. +48 22 827 33 70
www.pkeom.pl
https://www.facebook.com/KlubEkologicznyMazowiecki
83-000 Pruszcz Gdański
ul. Tysiąclecia 5