WIELKANOCNE ZWYCZAJE - 07.04.2020 r.

Witajcie!!!

Już za kilka dni Święta Wielkanocne to doskonała pora, aby spędzić czas z rodziną. Szczególnie w tak wyjątkowej sytuacji, kiedy musimy zostać w domu. Dużo radości możecie czerpać ze swojej kreatywności przygotowując się do tych świąt np. malując jajka. W dniu dzisiejszym chcemy Wam przybliżyć niektóre tradycje i zwyczaje, które wiążą się ze ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI. Zanim przejdziemy do wysłuchania wiersza spróbujmy poruszać się jak zajączki ( podskakujemy i naśladujemy głosem zajączka „kic-kic, kic-kic, kic-kic”). Oczami wyobraźni widzimy Was skaczących po całym pokoju naśladując zajączka:)

Świetnie!

A teraz posłuchajcie wiersza:

Wielkanocne zajączki” M. Lewicka

Pytał raz zająca zając,

kręcąc noskiem i wzdychając:

„ Powiedz drogi przyjacielu,

wszak na rzeczach znasz się wielu,

co dać dzieciom na Wielkanoc

czy marchewkę, świeże siano,

pęk sałaty lub kapustę?

Martwię się już tak od szóstej”.

A przyjaciel tak mu powie:

„ Po co tracić czas i zdrowie!

Schrup marchewkę lepiej sam,

bo ja inny pomysł mam.

Zajączkowa niespodzianka

Wielkanocna to pisanka!

Sposób prosty mówię z góry,

trzeba jajko wziąć od kury

i na twardo ugotować.

Gdy ostygnie pomalować,

w kwiatki, kropki, kreski, szlaczki.

Ej, ucieszą się dzieciaczki!

Napisz jeszcze swe życzenia -

wielkanocne pozdrowienia.

Wszystko już kolego wiesz,

więc do pracy teraz spiesz”.

Pomknął ucieszony zając

ważne słowa powtarzając.

A w świąteczny ciepły ranek

wszystkie dzieci roześmiane

otrzymały niespodzianki:

dyngus, bazie i pisanki.

Wraz z żółtymi żonkilami

mała kartka z życzeniami:

Niechaj dziś dla wszystkich dzieci

wielkanocne słonko świeci.

Dla starszaka i dla brzdąca

pozdrowienia od ZAJĄCA.

Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

1. Kto był bohaterem wiersza?

2. Kto wystąpił w wierszu?

3. Jaki kłopot miał zajączek?

4. Jaką radę dał mu kolega?

5. Jak robi się pisanki?

6. Jakie niespodzianki dostały dzieci w niedzielny poranek?

7. Co dzieci dostały wraz z żonkilami?

Posłuchajcie teraz ciekawostek związanych z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi. Czy wiecie, że:

• Świętowanie Wielkiej Nocy rozpoczyna się już tydzień przed Wielką Niedzielą? Tak samo jak dawniej według tradycji tydzień przed Wielką Niedzielą jest obchodzona Niedziela Palmowa. Dzisiaj nie zawsze robi się własnoręcznie kolorową palemkę, ale niektórzy ludzie decydują się na kupno już gotowej i taką właśnie zanoszą do kościołów. Poświęconej palemce według tradycji przypisuje się magiczne właściwości: ma zapewniać rodzinie szczęście, zdrowie, dostatek oraz bezpieczeństwo.

• Zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę uchował się, aż po dziś dzień. Święci się w Kościele symboliczne pokarmy, które mieszczą się w niewielkim, zazwyczaj wiklinowym koszyku. Zawartość takiej święconki może być też różna, w zależności od danego regionu. Nie może jednak zabraknąć: jajek, chleba, kiełbasy lub wędlin, soli, baranka (z masła lub cukru), chrzanu oraz kawałka domowego ciasta.

• Malowanie jajek – Wielkanocne tradycje w Polsce to również zwyczaj malowania jajek. Na ten moment wyczekuje się z niecierpliwością. Zwyczaj ten symbolizuje siły witalne i początek nowego życia.

• Pisanki - nazwa pochodzi od specjalnej techniki dekorowania jajek. Metoda ta polega na tym, że na czystej i odtłuszczonej skorupce „pisze” się wzór, używając specjalnego pisaka i gorącego roztopionego wosku. Potem jaja zanurza się w ciepłym barwniku. Miejsca pod woskiem zostają nie ufarbowane. W ten sposób powstają jasne wzorki na jednolitym, ciemniejszym tle. Ale technik zdobienia jajek jest więcej i w zależności od zastosowanej metody kolorowe Wielkanocne jajka powinno się nazywać inaczej.

• Kraszanki – występują w północnej części Polski, zwane malowankami. Nazwa pochodzi od słówka „krasić”, czyli „barwić”, bo kraszanki to jajka gotowane w barwnym wywarze – dawniej uzyskiwanym tylko z naturalnych składników, takich jak łupiny cebuli, kora dębu, łupiny włoskiego orzecha, sok z buraka czy pędy młodego żyta. Często wydrapuje się na nich przeróżne wzory.

• Nalepianki – popularne w Krakowskiem i Łowickiem, to jaja zdobione kolorowymi wycinankami z papieru.

• Oklejanki – spotykane w części mazowieckiej, to wydmuszki oklejone rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, co tworzy piękne ornamenty.

• Niedziela Wielkanocna - Dorośli czekają głównie na chwile spędzone w gronie rodzinnym. Za to dzieci coraz częściej myśląc o Wielkanocy odliczają dni, by poszukać zajączka, który zostawia upominki. Jest to zwyczaj coraz bardziej popularny. W niedzielny poranek wielkanocny szuka się zajączka w ogródku. To super zabawa dla dzieci i całej rodziny. Prezenty od zająca to zazwyczaj drobne upominki w postaci słodyczy, kolorowych jajek czy małych zabawek.

• Poniedziałek Wielkanocny to według tradycji oblewanie innych osób wodą. Zwyczaj ten symbolizuje m.in. budzenie się przyrody na wiosnę. Ten zwyczaj nazywamy śmigusem – dyngusem.

Spróbujcie teraz razem z rodzicami lub starszym rodzeństwem odczytać zagadki i je rozwiązać:

• Białe, żółte, malowane i kraszone, i pisane, na Wielkanoc darowane. (pisanka)

• Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem słodkie upominki każdemu rozdaje. (zajączek wielkanocny)

• Tyle w koszyczku leży pisanek! A pośród nich słodki... (baranek)

• Na wielkanocnym stole to ona króluje. Polana słodkim lukrem i gościom smakuje. (babka wielkanocna)

• Mleczka nie chcą pić. Nigdy nie biegają. Choć mają futerka, ogonków - nie mają. Oj dziwne to kotki! Wolą stać w wazonie, niż wziąć się za psotki. (bazie).

Świetnie!!!

Spróbujcie samodzielnie wykonać pisankę dowolną techniką i pochwalcie się Waszą pracą. Podczas ozdabiania pisanki możecie posłuchać piosenki z podanego poniżej linku. W załącznikach są przygotowane dla Was również karty pracy w których znajdziecie ćwiczenia matematyczne, zakodowany obrazek oraz poznaną wczoraj literkę „J, j”.

https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY - piosenka

POWODZENIA !!!