Uroczystości w szkole

Piątek 6 listopada 2015r. był szczególnym dniem dla dyrektora, nauczycieli, pracowników obsługi, uczniów, rodziców oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i okolic. Mogli bowiem uczestniczyć w obchodach 70-lecia istnienia naszej szkoły, które stały się okazją do wspomnień oraz złożenia wyrazów szacunku i uznania ludziom, którzy od 1945 roku pracowali na dobry wizerunek placówki.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim. Następnie wszyscy uczestnicy udali się do szkoły, gdzie zostali serdecznie przywitani przez panią dyrektor Urszulę Niklas.

Swoją obecnością organizatorów imprezy zaszczycili: Wicemarszałek Województwa Pomorskiego - Ryszard Świlski, Pomorski Kurator Oświaty - Elżbieta Wasilenko,  Starosta Gdański - Stefan Skonieczny, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego - Janusz Wróbel, Ksiądz Prałat  - Stanisław Łada, Pełnomocnik do Spraw Społecznych Gminy - Bożena Chodkowska, Zastępca Burmistrza do Spraw Społecznych - Jerzy Kulka, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu - Karolina Mik, Przewodnicząca Rady Miasta - Małgorzata Czarnecka - Szafrańska, Wizytator Kuratorium Oświaty - Jolanta Pawlak, Dyrektorzy Szkół  i jednostek organizacyjnych Pruszcza Gdańskiego, Przewodniczący Związków Zawodowych, Przewodniczący Rady Rodziców, emerytowani Dyrektorzy naszej placówki - Pan Edward Pietek oraz Pani Halina Rybkowska, emerytowani nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni naszej szkoły, absolwenci szkoły oraz rodzice.  Wszystkich zebranych gości powitała Pani Dyrektor Urszula Niklas. W swoim przemówieniu przeniosła nas w przeszłość, przybliżając historię powstania szkoły.

Przypomniała, jak formowała się szkoła  na przestrzeni lat, jak poszczególni dyrektorzy unowocześniali placówkę, przyczyniając się do dalszego rozwoju. Głos zabrali również niektórzy z przybyłych gości, którzy zwrócili uwagę, że historia szkoły jest nierozerwalnie związana z historią powojennego Pruszcza. Niektórzy z nich byli absolwentami szkoły i wspominali swoje osobiste wątki związane z nauką w naszej szkole. Zaproszeni goście zwracali szczególną uwagę na fakt, iż obecnie w naszej szkole zachodzi wiele innowacyjnych zmian, które przyczyniają się do znacznego rozwoju naszych dzieci oraz nie należy zapominać o kadrze pedagogicznej, której profesjonalizm i otwartość na innowacje pozwala w lepszym spektrum docierać do umysłów młodych ludzi i rozwijać ich zainteresowania. Na ręce Pani Dyrektor swoje podziękowania i gratulacje złożyli również dyrektorzy sąsiednich placówek w mieście.

Następnie rozpoczęliśmy część artystyczną, w trakcie której brać uczniowska otrzymała niezwykły prezent od absolwenta naszej szkoły Pana Kamila Ciślika - znanego  i utalentowanego kompozytora - muzykę do Hymnu naszej szkoły, specjalnie skomponowaną na tak ważną okazję. Słowa do Hymnu napisały absolwentka naszej szkoły Pani Marta Niklas oraz koleżanka z grona Pani Dorota Więckowska. Wszyscy wysłuchali i obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów i absolwentów, który przeniósł nas w niesamowitą przedróż do przeszłości, podróż która zaczarowała obecnych na sali. Zebrane zdjęcia z wielu lat  i wykonane piosenki wzruszały do łez.

Po części artystycznej Pani dyrektor Urszula Niklas podziękowała gościom za obecność na tak ważnej uroczystości oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się swoją ciężką pracą do uświetnienia uroczystości. Dla upamiętnienia obchodów goście otrzymali kronikę z rysem historycznym szkoły od momentu jej powstania  oraz pamiątkowe kalendarze.

Absolwenci i byli pracownicy szkoły mogli obejrzeć sale lekcyjne, przejrzeć kroniki szkolne, a także zobaczyć, jak zmienił się budynek szkoły w ostatnich latach. Duże zainteresowanie wzbudziły wystawy: zdjęć, prac plastycznych uczniów i  absolwentów, a także fotografie z działalności kółek zainteresowań. Uroczystość zorganizowana z okazji 70-tej rocznicy powstania szkoły była wspaniałą okazją do spotkań po latach dla wielu byłych pracowników szkoły i absolwentów, którzy mieli możliwość odwiedzenia placówki, w której zdobywali wykształcenie.

Data dodania: 2018-01-21 09:33:09
Data edycji: 2018-01-21 09:35:00