Edukacja w klasach młodszych w szkole podstawowej to nie tylko poznawanie liter, czytanie, pisanie, czy nauka liczenia. Drugoklasiści rozwijają się wszechstronnie. Podczas zajęć
z edukacji informatycznej omawialiśmy programowanie bez komputera. Naśladowaliśmy ruchy robota, bawiliśmy się w przekazywanie poleceń i ich wykonywanie. Każdemu towarzyszyły pozytywne emocje. Zainspirowani robotami zaprosiliśmy na nasze kolejne zajęcia (27.11.2024 r.) robota Photon, który pomaga nam rozwijać kompetencje cyfrowe. Elektrobota ustawialiśmy na wyznaczonym miejscu, a zadaniem każdego ucznia było stworzyć dla niego prosty program, by dojść do celu. Na tablecie w dedykowanej aplikacji rysowaliśmy drogę, jaką miał pokonać. Przyglądaliśmy się dokładnie planszy i staraliśmy się znaleźć najlepszą drogę. Wskazywanie drogi do przodu nie było trudne. Bardziej skomplikowane okazało się wskazywanie, w którym kierunku ma zwrócić Photon, by skręcić. Dość często nam się to myliło i nasz gość wykraczał poza przygotowaną matę edukacyjną.
Z przyjemnością będziemy realizować kolejne tematy z naszym elektronicznym przyjacielem.
Realizacja tej lekcji możliwa była z wykorzystaniem Photona, maty edukacyjnej oraz tabletu pozyskanego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).
Marta Wołowczyk
83-000 Pruszcz Gdański
ul. Tysiąclecia 5