Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - czytaj więcej
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

27.03.2020 r. - WYPRAWA W KOSMOS

27.03.2020 r. - WYPRAWA W KOSMOS

Witajcie!!! W dniu dzisiejszym zabierzemy Was na wycieczkę w KOSMOS . Poznamy wszechświat , który nas otacza , planety oraz dowiemy się skąd bierze się noc i dzień. Za chwilę wyruszymy w kosmiczną podróż, ale musimy przygotować się do drogi i trochę rozruszać.

Spróbujcie zachęcić do zabawy swoich rodziców lub rodzeństwo. Wszyscy gotowi? Odpalamy rakiety!!!
Prawą nogą wypad w przód
i rączkami zawiąż but
Powrót, przysiad, dwa podskoki
W miejscu bieg i skłon głęboki
Wymach rączek w tył, do przodu
I rannego nie czuć chłodu.

Zatem zaczynamy ;)

Co to jest kosmos ?

To wszystkie gwiazdy, Słońce, planety, galaktyki i wszystko co jest pomiędzy nami. Prawdopodobnie powstał z wielkiego wybuchu i nikt nie wie, jaki jest wielki. W kosmosie są miliardy galaktyk. A w każdej z nich – miliardy gwiazd. Nasza planeta Ziemia należy do galaktyki, która nazywa się Mleczna droga. Ziemia jest okrągła i krąży wokół Słońca razem z innymi planetami. Ich nazwy to :

  • Merkury-znajduje się najbliżej słońca .Wykonanie pełnego okrążenia wokół słońca zajmuje mu tylko 88 dni ziemskich. Z ziemi widać tę planetę tylko 2 godz. przed wschodem i 2 godz. po zachodzie słońca;

  • Wenus – to druga w kolejności planeta od słońca i jednocześnie najbliżej ziemi. Wenus kręci się wokół własnej osi w odwrotną stronę niż reszta planet układu słonecznego.

  • Ziemia – jest jedyną planetą na której występuje woda w stanie ciekłym, a księżyc to jej naturalny satelita. Ziemia widziana z kosmosu jest w dużej części niebieska, dlatego niektórzy nazywają ją niebieską planetą.

  • Mars – nazywany jest inaczej czerwoną planetą, naukowcy sądzili, że jest to planeta bardzo podobna do ziemi i dlatego uważali, że życie na niej jest możliwe. Niestety jak dotąd nie odkryto tam żadnych Marsjan.

  • Jowisz – to największa planeta układu słonecznego, a waży 2 razy więcej niż wszystkie planety razem wzięte. Na obrót wokół słońca potrzebuje, aż 12 ziemskich lat.

  • Saturn- wyróżniają charakterystyczne pierścienie, które można zaobserwować z ziemi już przy użyciu niewielkiego teleskopu. W rzeczywistości owe pierścienie to smuga skał i kawałków lodu.

  • Uran – ma 27 księżyców, a ciekawostką jest to, że uran obraca się wokół słońca leżąc trochę na boku.

  • Neptun – jest bardzo zimną planetą, a żeby okrążyć słońce potrzebuje 160 ziemskich lat.

    Jest jeszcze Pluton- który kiedyś był uważany przez naukowców za planetę. Natomiast teraz nazywamy go planetą karłowatą.

Ziemia krąży wokół słońca i dodatkowo cały czas obraca się wokół własnej osi. Na pewno pamiętacie jak w szkole bawiliśmy się latarką (SŁOŃCE) i różnej wielkości piłeczkami (PLANETY). Może teraz Wam się to przypomni, kto w takim UKŁADZIE SŁONECZNYM był Słońcem, planetą- Ziemią, a kto innymi planetami. Obrót Ziemi wokół własnej osi, to cykl dobowy - dzień i noc. Przez jakiś czas światło do nas dociera i wtedy mamy dzień, a przez jakiś czas nie dociera ( bo w tym czasie oświetla inną stronę Ziemi) i wtedy nastaje noc. Gdy mamy noc to panuje ciemność i nic nie widać, dopóki zza chmur nie wyjdzie Księżyc, naturalny satelita Ziemi, który krąży wokół niej dzięki sile grawitacji.

Doświadczenie 1
- globus oświetlamy latarką, a następnie określamy punkt, na którym się znajdujemy i obracamy
globusem. Można wtedy zaobserwować, że latarka cały czas świeci, natomiast na globusie ciągle inne miejsce jest oświetlone. Wniosek dotyczący zjawiska dnia i nocy.

Doświadczenie 2

W kosmos można polecieć specjalnym pojazdem rakietą. Rakieta to pojazd, który ma silnik odrzutowy. Doświadczenie wyjaśniające zasadę działania silnika odrzutowego– napełniamy balon powietrzem i puszczamy go. Wniosek z doświadczenia: strumień wyrzucanego gazu napędza przedmiot. Na takiej samej zasadzie działa silnik odrzutowy.
Doświadczenie 3
„Szalona rakieta” - potrzebne będą: balon, słomka do napojów, taśma klejąca, sznurek. Wykonanie: Sznurek przeciągnij przez słomkę i przywiąż jeden jego koniec do klamki drzwi. Następnie nadmuchaj balon (nie zawiązuj go) i przyklej słomkę do balonu. Teraz, trzymając naprężony sznurek, puść balon. Wniosek: Powietrze wydostając się z balonu, wytworzy ciąg, który popchnie balon do przodu (napęd rakietowy).

Na słońce nie polecimy, ale może uda nam się zwiedzić inne zakątki kosmosu.

KOSMICZNA WYPRAWA”

Zanim zaczniemy naszą podróż musimy wiedzieć, że człowiekowi do oddychania potrzebny jest tlen, a w kosmosie nie ma tlenu, dlatego kosmonauci muszą mieć specjalny strój i specjalne kaski, dzięki którym mogą oddychać. Słuchajcie czytanego tekstu i spróbujcie naśladować:

Więc zapraszamy do rakiety, nie potrzebne są bilety! Polecimy razem na kosmiczną wyprawę.
Czy jesteście gotowi na podróżowanie w nieznane???? Zanim wystartujemy musimy najpierw odpowiednio się ubrać, a więc wkładamy kosmiczny kombinezon - najpierw prawa noga, a teraz lewa noga. Gotowe? Jeśli tak to: szuuuu.....Zapinamy w naszych kosmicznych kombinezonach suwak. Ale to jednak nie koniec naszej kosmicznej garderoby. Nie mamy jeszcze butów, rękawic i kosmicznego hełmu. Od czego więc zaczniemy? Oczywiście od butów. Uwaga! Wkładamy: prawy but,a teraz lewy but i gotowe. A teraz prawa rękawica i lewa, a na końcu hełm.
Uwaga! Uwaga!Włączamy silnik. Najpierw jedną ręką, a potem drugą ręką, zapinamy pasy i wyglądamy przez okno. Liczymy: 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1,0 – startujemy!!! Lecimy wysoko, coraz wyżej i powoli „wchodzimy” w przestrzeń kosmiczną. Uwaga turbulencje! Zobaczcie z lewej strony mijamy burzę kosmiczną i w naszym kierunku leci mnóstwo odłamków skalnych, więc „gaz do dechy!”Uciekamy! Musimy mocno skręcić w prawą stronę. Udało się! Możemy odetchnąć z ulgą – uff....!!!Teraz możemy już spokojnie zostawić nasze gwiazdy w kosmosie ( naśladujemy wyciąganie gwiazd z kieszeni i zostawiamy je poza rakietą). Wyjrzyjcie przez okno. Z prawej strony z pewnością zobaczycie planetę. Przyjrzyjcie się jej uważnie może zobaczycie na niej jakiegoś UFOLUDKA??? My widzimy UFOLUDKA, a Wy ? Pomachajmy mu i powiedzmy kosmiczne dzień dobry „ioioio.......” Uwaga! To ostrzeżenie, że kończy nam się tlen w rakiecie i musimy, więc wracać na Ziemię. Szybko wracamy! Spójrzcie przez okno, czy widzicie Ziemię? Tak, to właśnie ta niebieska planeta. Uwaga!!! Trzymajcie się mocno, bo za chwilę będą turbulencje. Uwaga!!! Zbliżamy się do Ziemi!!! Lądujemy!! UUfff...Udało się! Mamy za sobą pierwszy lot w kosmos. Rozpinamy pasy, zdejmujemy rękawice, hełm, buty, kosmiczny skafander.

Dziękujemy Wam za wspólną kosmiczną podróż i super zabawę:)

W załącznikach są umieszczone karty pracy, które w wolnym czasie możecie zrobić ( piosenkę "W UKŁADZIE SŁONECZNYM..." znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=yxVMhKt-cvI ) oraz zachęcamy Was do wykonania pracy plastycznej o kosmosie dowolną techniką.

Powodzenia !!!

 

Data dodania: 2020-03-27 01:18:43
Data edycji: 2020-03-27 14:57:33
Ilość wyświetleń: 6358

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej