24.03.2020 r.

Wczoraj był ŚWIATOWY DZIEŃ WODY ( 22.03.). Obchodzenie tego święta ma na celu uświadomienie wszystkim ludziom, jak wielką rolę w naszym życiu codziennym odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie stanowi spadek jej zasobów. Na zajęciach w szkole wielokrotnie o tym rozmawialiśmy i wiemy już, że wodę trzeba oszczędzać. W szkole robiliśmy różne doświadczenia z wodą. Bardzo Wam się te doświadczenia podobały:) Może w domu z pomocą starszego rodzeństwa lub rodziców spróbujcie zrobić jeszcze jedno ( instrukcja w zał. ).

W załącznikach są umieszczone także karty pracy, które w wolnym czasie możecie zrobić oraz zachęcamy do wykonania pracy plastycznej dowolną techniką na temat " Woda to życie"

Powodzenia:)

„Magiczny palec”- doświadczenie z wodą

Do talerzyka z wodą sypiemy pieprz, następnie moczymy w nim czubek palca. Potem czubek palca moczymy w płynie do naczyń i ponownie zanurzamy na środku talerza. Drobinki pieprzu zaczną „uciekać” od palca w kierunku brzegu talerza.

Pieprz utrzymuje się na powierzchni wody dzięki zjawisku napięcia powierzchniowego. Zjawisko to istnieje dzięki obecności sił przyciągających między cząsteczkami. Sprawia to, że na powierzchni wody tworzy się jak gdyby niewidoczna błonka. Użycie płynu do naczyń ułatwia przerwanie błonki (detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe). W miejscu, w którym dotknęliśmy palcem powstała „dziura” o mniejszym napięciu powierzchniowym. Dlatego też pieprz „ucieka” w kierunku większego napięcia powierzchniowego (mocniejszej błony).

Data dodania: 2020-03-24 01:56:07
Data edycji: 2020-03-24 02:37:04