Razem z Jezusem przeżywam jego drogę krzyżową

07.04.2020

Witam Was bardzo serdecznie na katechezie. Porozmawiamy dziś o bardzo ważnym dla wszystkich ludzi wydarzeniu, jakim jest droga krzyżowa.

Wyjaśnienie pojęcia droga krzyżowa

Jezus bardzo nas kocha, dlatego zgodził się nieść krzyż, a potem na nim umarł. Drogę, którą szedł z krzyżem, nazywamy drogą krzyżową. W czasie Wielkiego Postu w kościołach odbywają się nabożeństwa „Drogi krzyżowej”. Ludzie w kościele modlą się i rozmyślają o cierpieniu Jezusa. Często chodzą po kościele i zatrzymują się przed obrazami lub rzeźbami przedstawiającymi sceny z drogi, którą szedł Jezus.
Wydarzenia, o których rozmyślają ludzie nazywamy stacjami drogi krzyżowej.

Opowiadanie

Droga krzyżowa.
Na ostatniej katechezie pani mówiła nam o tym, że w czasie Wielkiego Postu w kościołach
odprawiane jest nabożeństwo „Drogi krzyżowej”. Postanowiliśmy razem z Kasią, że pójdziemy na to nabożeństwo. W najbliższy piątek wybraliśmy się do kościoła razem z babcią Kasi, Piotrkiem i Eweliną. W kościele było dużo rozmodlonych ludzi. Najpierw śpiewaliśmy smutną pieśń, a potem chodziliśmy od stacji do stacji drogi krzyżowej wraz z ministrantami trzymającymi krzyż i świece. Przed każdą stacją zatrzymywaliśmy się i słuchaliśmy księdza, który czytał o tym, jak Jezus cierpiał, upadał pod ciężarem krzyża i umarł na nim.
W drodze powrotnej do domów rozmawialiśmy na temat „Drogi krzyżowej”. Kasia powiedziała:
– Zapamiętałam najbardziej to wydarzenie, w którym Jezus spotkał swoją mamę. Musiało im być bardzo smutno.
– Też tak myślę – powiedziała babcia. – Przecież Jezus był jedynym Synem Maryi i na pewno bardzo Go kochała.
– A ty, Marku, co zapamiętałeś z dzisiejszego nabożeństwa? – zwróciła się do mnie babcia
Kasi.
– Zapamiętałem stację, w której jakiś człowiek pomógł Jezusowi nieść ciężki krzyż. Gdybym
ja żył w czasach Jezusa, też chciałbym Mu pomóc.
– Ten człowiek nazywał się Szymon z Cyreny – dodał Piotrek.
– Ja, najbardziej przeżyłam spotkanie Jezusa z dobrą Weroniką – stwierdziła Ewelina – ona
musiała być bardzo odważna. Nie bała się żołnierzy i otarła twarz Jezusa swoją chustą.
– Masz rację, Weronika postąpiła bardzo dzielnie i pomogła Jezusowi.
W nagrodę otrzymała odbicie twarzy Jezusa na chuście – dodała babcia.
Przez chwilę szliśmy w ciszy. Nagle Piotrek zapytał:
– Babciu, a która stacja „Drogi krzyżowej” jest najważniejsza?
– Wszystkie są ważne, ale ludzie najbardziej przeżywają stację dwunastą, w czasie, której
rozważamy śmierć dobrego Jezusa na krzyżu. Podczas tej stacji rozmyślamy o wielkiej tajemnicy miłości Jezusa do ludzi.
– Jezus bardzo kochał ludzi, skoro tyle za nas wycierpiał – powiedziałem i postanowiłem
zawsze dziękować Jezusowi za Jego miłość, gdy zobaczę krzyż.

3. Pytania do opowiadania
– Dokąd wybrali się Marek i Kasia z rodzeństwem i babcią?
– Na czym polega nabożeństwo „Drogi krzyżowej”?
– Jakie wydarzenie zapamiętała Kasia?
– Którą stację zapamiętał Marek?
– O jakim wydarzeniu opowiedziała Ewelina?
– O której stacji opowiedziała dzieciom babcia?
– Co postanowił Marek?
– Jakie stacje „Drogi krzyżowej” pamiętacie?

Nauka piosenki

Jezus kocha Ciebie dziś, czy o tym wiesz, D A G A
On na krzyżu zgładził śmierć, bo kocha Cię. D A G A
Otwórz tylko serce swe i pozwól mu wejść, D h G A
Jezus kocha Ciebie dziś, On kocha Cię. D h G A D
Jezus kocha Ciebie dziś, On kocha Cię. e A D

Adoracja krzyża
Jezus mówi do nas o tym, jak bardzo nas kocha. Dobry Jezus niósł krzyż i umarł na nim, ponieważ nas ukochał i chciał nam dać nowe życie.

Krzyż to znak miłości Jezusa do ludzi. Stajemy lub klękamy przy nim w czasie modlitwy. Dobry
Jezus bardzo nas kocha i z miłości do nas wziął krzyż na swoje ramiona. Kiedy niósł krzyż i bardzo cierpiał, myślał o każdym z nas.

W pliku znajdziecie Państwo opowiadanie, obrazki ze scenkami drogi krzyżowej (zachęcam do obejrzenia z dziećmi i zmówienie przy niej modlitwy Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami) i kolorowankę, na której jest przedstawiony Jezus niosący krzyż.

Data dodania: 2020-04-07 14:13:58
Data edycji: 2020-04-07 14:25:08