Skontrum, czyli inwentaryzacja w bibliotece szkolnej... co to jest... i po co?

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

W związku z ustawowym obowiązkiem przeprowadzenia skontrum, informujemy, że od 27 listopada 2023 r. do odwołania, biblioteka będzie wyłączona z obsługi czytelników, czyli nie będzie można zwracać ani wypożyczać książek.

Skontrum, a co to takiego...?

Słowo "skontrum" zostało zapożyczone z języka włoskiego (scontro), a jego definicja w Słowniku wyrazów obcych PWN brzmi: „sprawdzenie stanu zasobów materiałowych lub pieniężnych sklepu, magazynu, biblioteki”.

A więc, skontrum to kontrola wszystkich zarejestrowanych w bibliotece zbiorów.  W naszej bibliotece do sprawdzenia mamy księgozbiór liczący ok. 20.000 pozycji.

Dawniej, w czasach „kartkowych”  skontrum było procesem bardzo żmudnym, czaso- i pracochłonnym. Obecnie jest łatwiej, mamy czytnik kodów kreskowych,  a wszystkie zbiory oklejone są kodami.

Jak wygląda sam proces kontroli zbiorów?

1. 1. Porządkujemy wszystkie zbiory, tak aby wszystkie znalazły się na swoim miejscu.
  2. 2. Generujemy wydruk informujący o stanie zbiorów. Ustalamy stan księgozbioru (ile zbiorów jest na półkach, ile u czytelników, oraz ile zostało zubytkowanych).
  3. 3. Uruchamiamy program skontrum (bazę komputerową), w którym jest wykaz numerów i tytułów, które musimy skontrolować.
  4. 4. Wyjmujemy każdy dokument (książkę, atlas, mapę, itp.) z półki.
  5. 5. Sczytujemy kod kreskowy, sprawdzamy czy kod kreskowy jest prawidłowo przypisany do danego egzemplarza, w razie nieprawidłowości od razu wyjaśniamy i poprawiamy nieścisłości.
  6. 6. I tak dokument, za dokumentem, półka za półką… aż do ostatniego regału.

Dlaczego zamykamy bibliotekę ?

Od momentu rozpoczęcia tego procesu żaden dokument nie może opuścić swojego miejsca. Następuje czasowy stan „zamrożenia” zbiorów bibliotecznych. Pozwoli to na sprawdzenie:

• czy wszystkie zbiory są na swoim miejscu
  • odnaleźć „zagubione” pomiędzy półkami zbiory
  • wyjaśnić wszelkie nieścisłości

Tak wygląda w skrócie cały proces kontroli zbiorów, który musimy przeprowadzać co 5 lat. Określone jest to przez Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 r. w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych.

Za wszystkie utrudnienia przepraszamy.

Data dodania: 2023-12-04 16:11:05
Data edycji: 2023-12-04 16:13:09