Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - czytaj więcej
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Bookcrossing

Bookcrossing

BOOKCROSSING – I Ty możesz uwalniać książki!

 

Zapraszamy serdecznie do udziału w akcji, która jest niekonwencjonalną formą popularyzacji książek i czytelnictwa.

Wielu z nas posiada w domu książki, które od dłuższego czasu stoją na półce zakurzone i zapomniane. Zamiast trzymać je w kącie własnego pokoju lepiej podzielić się nimi z innymi, którzy chętnie je przeczytają.

Nasza akcja polega na dzieleniu się książkami, które nam są już niepotrzebne, ale mogłyby zainteresować innych. Jeśli masz w domu książki, które już nie mieszczą się na półkach, często stoją w drugim rzędzie, albo leżą w kartonach. Takie, z  których już wyrosłeś, dawno zostały przeczytane, do których nie będziesz już wracać. Przynieś je do biblioteki szkolnej.

 

Pamiętajmy, że książka żyje tylko wtedy, kiedy jest czytana.

 

Czym jest Bookcrossing?

 

Bookcrossing to  nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje coraz popularniejsza w Polsce.

Mówiąc w największym skrócie – Bookcrossing -  polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych  (park, pociąg, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych  (stoliki, regały, półki),  po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

 

Trochę historii…

 

Brookcrossing jest ideą znaną już w latach 80., którą tak naprawdę rozpowszechnił w 2001 roku amerykański programista Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży) i stworzył stronę internetową zrzeszającą bookcrosserów. Szacuje się że od rozpoczęcia akcji, to jest od roku 2001 zostało „uwolnionych” ponad 5,5 miliona książek w ponad 130 krajach na całym świecie, a w akcję zaangażowanych jest około 800 tysięcy ludzi.

 

Bookcrossing w Polsce…


Idea Bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe: pierwszy (www.bookcrossing.pl) z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego i drugi (www.gazeta.pl/podajksiazke) – za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona.

Funkcję ogólnopolskiego koordynatora bookcrossingu pełni od 2003r. Jolanta  Niwińska, nauczyciel bibliotekarz.

 

Źródło: szkolaczytania.org.pl, wikipedia.pl oraz bookcrossing.pl

 

Bookcrossing to akcja szeroko propagowana przez Internet, ale w naszej szkole będzie miała charakter lokalny, bez rejestracji książek na stronie internetowej.

Dzięki Firmie Smurfit Kappa z Pruszcza Gdańskiego w naszej szkole oraz przedszkolu „wyrosły” trzy piękne drzewa.  Jedno znajduje się w bibliotece, drugie na parterze obok gabinetu logopedy, a trzecie w przedszkolu „Dwójeczka”.  Na ich gałęziach swoje miejsce znalazły książki, z których mogą korzystać dzieci w ramach akcji Bookcrossingowej.

 

 

REGULAMIN AKCJI UWOLNIJ KSIĄŻKĘ

 

  1. 1. W akcji może wziąć udział każdy.
  2. 2. Uczeń może oddać swoją książkę tylko za zgodą rodziców.
  3. 3. Przyjmowane książki muszą być godne polecenia, w dobrym stanie. Ze względu na ogólną dostępność nie mogą one zawierać treści powszechnie uważanych za niewłaściwe.

    4.  Miejscem przyjmowania książek jest biblioteka.

  4. 5.  Z książek znajdujących się na półce można korzystać przez cały rok szkolny.

 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://bookcrossing.pl

 

 

Data dodania: 2020-12-01 13:15:48
Data edycji: 2021-10-20 08:09:08
Ilość wyświetleń: 1685

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej