XVI Miejski Sejmik Ekologiczny

Dnia 20 kwietnia 2023 r. w  Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim odbył się XVI Miejski Sejmik Ekologiczny pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Pruszcza Gdańskiego. W tym roku miał on formę debaty pt. „Czy odnawialne źródła energii to nieunikniona konieczność?”. Na wstępie Pani dyrektor Marzena Kotecka przywitała zaproszonych gości: Pana Ryszarda Świlskiego – Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, Panią Małgorzatę Czarnecką Szafrańską – Przewodniczącą Rady Miasta Pruszcz Gdański, Pana Janusza Wróbla - Burmistrza Pruszcza Gdańskiego,  Pana Jerzego Kulkę – Zastępcę Burmistrza, Panią Karolinę Mik – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, Panią Martę Rauchfleisch – Inspektor UM, Panią Izabelę Czyrson – Podinspektor UM, Panią Katarzynę Bielińską – Przewodniczącą Rady Rodziców, Pana Ireneusza Rogalę - eksperta, przedstawiciela spółki ENERGA Wytwarzanie Grupa ORLEN, Uczniów pruszczańskich szkół podstawowych wraz   z Nauczycielami oraz Społeczność SP 2.

Zanim uczniowie zaczęli debatować, Pan Senator Ryszard Świlski, Pani Przewodnicząca Małgorzata Czarnecka Szafrańska, Pan Burmistrz Janusz Wróbel i Pan Jerzy Kulka podziękowali i pogratulowali obywatelskiej postawy naszym młodym bohaterom: Erykowi Potrykusowi i Szymonowi Orłowskiemu – uczniom klasy 8, którzy 16 kwietnia br. jako jedyni zatrzymali się, aby pomóc człowiekowi leżącemu na chodniku. Wszyscy jesteśmy z nich dumni.

Podczas Sejmiku uczniowie przeprowadzili debaty w pięciu obszarach:

1. Szkoła Podstawowa nr 1 – podopieczni Pani Anny Siwiec przedstawili argumenty za
    i przeciw odnawialnym źródłom energii, jakimi są źródła geotermalne.
  2. Szkoła Podstawowa nr 2 – podopieczni Pani Anny Radeckiej zaprezentowali wady
    i zalety elektrowni wodnych.
  3. Szkoła Podstawowa nr 3 – podopieczni Pani Bogusławy Sajewicz przedstawili argumenty na temat tego, czy elektrownie wiatrowe są właściwym i bezpiecznym źródłem energii.
  4. Szkoła Podstawowa nr 4 – podopieczni Pani Elżbiety Lotko – Malkiewicz zmierzyli  się z tematem Słońca i wykorzystaniem energii słonecznej jako odnawialnego źródła energii.
  5. Katolicka Niepubliczna Szkoła Podstawowa – podopieczni Pani Aleksandry Kerlin przedstawili argumenty za i przeciw wykorzystaniu energii jądrowej w procesie pozyskiwania energii elektrycznej.

Podczas sejmiku był czas na wypowiedzi publiczności. Uczestnicy debaty, po wystąpieniu każdej ze szkół, głosowali za pomocą zielonych oraz czerwonych kartek za lub przeciw odnawialnym źródłom energii.  Na zakończenie wszyscy zgromadzeni jednomyślnie uznali, że odnawialne źródła energii to nieunikniona konieczność. Młodzież zaprezentowała wnioski z debaty. Każda z pruszczańskich szkół otrzymała dyplom oraz nagrodę ufundowaną przez Urząd Miasta Pruszcz Gdański. Uczniowie otrzymali również upominki od spółki ENERGA Wytwarzanie Grupa ORLEN, a nauczyciele podziękowania za przygotowanie młodzieży do debaty.

Wydarzenie uświetniły występy zespołu muzycznego pod kierunkiem Pani Joanny Mielewskiej. Uczestnicy sejmiku kontynuowali dyskusje w kąciku zdrowej żywności przygotowanej przez uczniów SP 2 pod opieką Pani Marty Słobody i Małgorzaty Pobuty.

Organizatorzy XVI Miejskiego Sejmiku Ekologicznego zapowiedzieli jego kontynuację w kolejnym roku. Koordynatorem wydarzenia była nauczycielka biologii SP 2 Pani Anna Radecka.

Data dodania: 2023-04-28 09:53:54
Data edycji: 2023-04-28 10:39:38