Wizyta studyjna w Przedszkolu „Baśniowy Zamek” w Poznaniu.

W ramach realizacji projektu regionalnego „Wielkopolska, Kaszuby i Pomorze”, w dniach 27 i 28 kwietnia, delegacja nauczycielek naszych oddziałów przedszkolnych odwiedziła Przedszkole nr 163 „Baśniowy Zamek” w Poznaniu. We wrześniu nasza szkoła gościła nauczycielki z Poznania. Była to więc rewizyta, która miała na celu pogłębienie współpracy, poznanie dobrych praktyk, wymianę doświadczeń oraz szczegółowe omówienie kolejnych działań wspólnie realizowanego projektu. Nasza delegacja poznała organizację i wyposażenie jednego z najlepszych poznańskich przedszkoli. Nauczycielki miały okazję porozmawiać o sposobach realizacji zajęć regionalnych, przybliżających kulturę ludową oraz o aktywnych metodach pracy z dziećmi. Obserwowały ciekawe zajęcia prowadzone przez koleżanki z Poznania. Miały także okazję skosztować regionalnych potraw. Przekazały przygotowane dla nauczycieli i dzieci upominki promujące nasze miasto i region, a w zamian otrzymały ciekawe pamiątki związane z Poznaniem i Wielkopolską.

Ważnym elementem wizyty był udział naszej delegacji w uroczystości „Dnia Flagi”, zorganizowanej przez „Baśniowy Zamek” wspólnie z innymi poznańskimi placówkami zrzeszonymi w Miasteczku Oświatowym. Po zakończeniu uroczystości odbyło się krótkie spotkanie z władzami miasta Poznania, które podobnie, jak władze naszego miasta, wspierają realizację ciekawych projektów edukacyjnych.

Kolejnym punktem programu wizyty było zgłębianie kultury i tradycji wielkopolskiej. Na Starym Rynku, w sąsiedztwie Ratuszowej wieży i koziołków, w Rogalowym Muzeum Poznania Nauczycielki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych. Poznawały  historię Poznania, legendy poznańskie, elementy gwary, a także wypiekały Rogale Świętomarcińskie przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Zwiedziły także Ostrów Tumski oraz mieszczące się tam nowoczesne muzeum „Brama Poznania”, gdzie zapoznały się z historią początków naszej państwowości.

Wizyta była owocna, a zdobyte doświadczenia i  wiedzę, o tym ważnym dla historii Polski regionie, Nauczycielki wykorzystają realizując projekty regionalne w naszych oddziałach przedszkolnych.

Danuta Kowalska

Data dodania: 2023-05-11 09:55:15