Teatr Obieżyświat

W piątek, 3 lutego do naszej szkoły przyjechali artyści z wędrownego Teatru Obieżyświat. Uczniowie klas 1- 3 z zaciekawieniem obejrzeli przedstawieniem pt. „Z lotu ptakach o Polakach”, który w humorystyczny sposób nawiązywał do tematyki patriotycznej.

Narratorem był Orzeł biały, który powitał uczniów słowami „Kto ty jesteś? (…) przytoczonymi z „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Uczniowie najmłodszych klas jednym głosem odpowiedzieli dalsze wersy wiersza i z zaciekawieniem czekali na to, co wydarzy się za chwilę.

Następnie na scenie pojawiły się dwie lalki, które były kibicami przygotowującymi się do meczu. Na ich flagach były zapisane nazwy miast. Orzeł biały powiedział, że jesteśmy mocno przywiązani do hymnu i do biało-czerwonych barw. Oznaczają one dla nas dumę i wolność. Flaga jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych. Bohaterowie dowiedzieli się od Orła, że nie należy po nich pisać, gdyż są symbolem narodowym.

Uczniowie poznali także Bogusława i Grażynkę, lalki teatralne, które bardzo często spędzały wakacje poza granicami naszego kraju. Orzeł przytaczając słowa Stanisława Jachowicz „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” przypomniał im, że warto poznawać swoją ojczyznę. Pokazał zdjęcia pięknych regionów Polski i serdecznie zapraszał do poznawania polskiej przyrody, historii, kultury oraz tradycyjnych potraw.

Ostatnim bohaterem na scenie był kucharz Piotr, który razem z uczennicą klasy trzeciej przygotował najbardziej znaną Polakom potrawę – bigos.

Podczas oglądania spektaklu przypomnieliśmy sobie jak wyglądają i czym są symbole narodowe. Aktorzy uświadomili nam, że nasz kraj jest piękny i warto go poznawać każdego dnia. Przedstawienie było bardzo ciekawe i mamy nadzieję, że Teatr Obieżyświat jeszcze będzie gościł w naszej szkole.

Marta Wołowczyk

Data dodania: 2023-02-06 08:13:29