Szkolenie z pierwszej pomocy (RKO)

Uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną z klas I - III SP uczestniczyli w szkoleniu z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej (RKO).

Szkolenie przeprowadził jeden z naszych nauczycieli pan Dariusz Wróbel.

W ramach realizowanego programu - Świetlicowy świat zawodów- uczniowie zapoznali się z zawodem Ratownika medycznego.

Podczas spotkania pan Darek nauczył, jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej czy jakie informacje należy podać dyspozytorowi pogotowia, zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Następnie z wielką uwagą dzieci przyglądały się, jak pan Darek demonstrował sztuczne oddychanie i masaż serca na fantomie. Zademonstrował użycie sprzętu medycznego tj. defibrylator, resuscytator. Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych (za pomocą jednorazowych maseczek do sztucznego oddychania), wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego. Uczniowie zapoznali się także z podstawowymi zasadami postępowania w przypadku wystąpienia krwotoku z nosa, reagowania w przypadku zachłyśnięcia, jak i zakładania kołnierza osobie poszkodowanej.

Czas spędzony z ratownikiem na pewno wyjdzie nam na dobre, a nowe wiadomości i umiejętności w przyszłości, być może, przyczynią się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy Ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw.

Bardzo dziękujemy panu Darkowi za spotkanie i cenne wskazówki.

„Nie ma większego piękna nad życie” – John Ruskin

Data dodania: 2021-10-26 17:40:07