Szkoła pamięta

Gazetka szkolna w ramach ministerialnego programu "Szkoła pamięta" poświęcona pisarzowi, dziennikarzowi Aleksandrowi Majkowskiemu- bohaterowi walki o polskość Kaszub.

Aleksander Majkowski został zapamiętany jako czołowa postać w ruchu kaszubskim, któremu dał podstawy historyczne i intelektualne. Stworzył sumę kulturalnej ideologii kaszubskiej w postaci Remusa. Pracował nad pisownią kaszubską, ochroną zabytków i folkloru regionalnego, tworzył społeczne i gospodarcze instytucje kaszubsko-pomorskie, reprezentował też Kaszubów na forum krajowym i słowiańskim. Jego wielostronna działalność objęła całość życia społecznego Kaszub i Kaszubów i jest nadal żywa, a postać Majkowskiego upamiętniana szeroko i przy różnych okazjach.

Gazetka została przygotowana przez uczennice klasy 7b Nikolę Walczak, Hannę Puszkarz i Ulę Karczewską.

Data dodania: 2022-11-04 18:54:37
Data edycji: 2022-11-04 18:56:07