Symultana czyli szachy w nieco innym wydaniu

Uczniowie klasy 3A na ostatnich zajęciach szachowych mieli okazję rozegrać symultanę – rozgrywka szachowa w której szachista rozgrywa jednocześnie kilka partii szachowych z kilkoma przeciwnikami (każdy z nich rozgrywa swoją partię szachową).

Można śmiało powiedzieć, że Michał Filipczyk z klasy 8c jest dla dzieci szachowym mistrzem. Jego wiedza i umiejętności są niesamowite.

Michał rozgrywał partię jednocześnie z czwórką małych szachistów.

Dzieci pamiętały o podstawowych zasadach partii:

• przywitaniu przed rozpoczęciem,
  • wzajemnym szacunku.

Zdarzało się, że próbowali zdekoncentrować Michała, przez przestawienie czy zabranie figur z szachownicy, ale im się nie udało. Nawet nauczycielka robiła wielkie oczy, gdy Michał dokładnie zapamiętywał każdy układ figur na szachownicach:

• wiedział, której figury brakuje,
  • która została przestawiona,
  • a nawet potrafił powiedzieć, czy dany uczeń wykonał już swój ruch.

Dla Michała to była pierwsza symultana – więc cieszę się, że to my mogliśmy dać Michałowi okazję do jej rozegrania.

Nasi uczniowie byli niezwykle skupieni na partii, usilnie próbowali wygrać, jednak tym razem każdy z nich usłyszał na końcu „szach-mat”.

Jednak nie zwycięstwo było tutaj najważniejsze. Dzieci przekonały się, że tylko wieloletnia i regularna praca, godziny ćwiczeń i ciągły rozwój mogą doprowadzić ich do sukcesu.

Dziękujemy Michałowi za to, że towarzyszy nam w szachowej przygodzie i życzymy dalszych sukcesów.

Dla nas jesteś Mistrzem!

Nauczyciel