ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYWNOŚCI

W październiku, z okazji Światowego Dnia Żywności, w jadalni prowadzona była akcja informacyjna na temat marnowania żywności. Uczniowie w świetlicy wykonali plakaty,  z których można się było dowiedzieć, że 1/3 produkowanej na świecie żywności, czyli ok. 1,5 miliarda ton rocznie ląduje w śmietniku, a w Polsce ok. 9 milionów ton. Jest to niewyobrażalne zjawisko szczególnie, dlatego, że 826 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu głodu.

Akcja miała na celu uświadomienie społeczności szkolnej skali zjawiska i zachęcenie do oszczędzania żywności.

Plakaty przypomniały 5 zasad, dzięki, którym unikniemy marnowania jedzenia i pieniędzy:

1. Przygotuj listę zakupów.

2. Kontroluj datę ważności kupowanych produktów.

3. Wykorzystuj resztki produktów do gotowania.

4. Zacznij mrozić.

5. Podziel się jedzeniem.

Żeby ograniczyć marnowanie żywności w naszej stołówce, zaproponowano 2 zasady:

1. Nalej do talerza najpierw małą porcję zupy, jeżeli Ci zasmakuje, nalej sobie więcej, tyle ile będziesz mógł zjeść.

2. Jeżeli nie wiesz, czy obiad będzie Ci smakować – poproś o mniejszą porcję.

Mamy nadzieję, że akcja ta zapoczątkuje działania na rzecz oszczędzania żywności w naszych domach i w szkole.

Data dodania: 2019-11-07 13:58:03
Data edycji: 2024-01-21 15:35:46