Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej

23 kwietnia to szczególna data dla miłośników książek na całym świecie - to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich!

Święto to zostało ustanowione przez UNESCO i obchodzone jest  od 1995 roku na świecie, a w Polsce od 2007 r.
Głównym celem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest promocja literatury, czytelnictwa oraz ochrony własności intelektualnej i problematyki związanej z ochroną praw autorskich.

Pomysł organizacji tego dnia zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia  jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym  jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.  23 kwietnia to także symboliczna data dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

W bibliotece szkolnej postanowiliśmy uczcić tę ważną datę w wyjątkowy sposób. Przez cały wtorek trwała akcja "Poczęstuj się cytatem", która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Każda osoba odwiedzająca bibliotekę tego dnia i wypożyczająca książkę, inną niż lektura, miała szansę na słodki upominek w postaci cukierka z wybranym cytatem o książkach i czytaniu. Dzięki temu mogliśmy podzielić się inspirującymi myślami związanymi z literaturą. Ponadto wszyscy odwiedzający bibliotekę otrzymali również wyjątkowe zakładki do książek, które mogli pokolorować według własnego pomysłu. To był doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu w bibliotece i podkreślenie znaczenia czytania w naszym życiu.

Cieszymy się, że razem z nami świętowaliście ten dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej.

nauczyciele bibliotekarze

Data dodania: 2024-04-29 15:19:13