
W dniu 15 stycznia 2026r. odbyło się kolejne spotkanie szkolnego koła górskiego „Przez góry do gwiazd”. Uczestnicy obejrzeli prezentację na temat Tatrzańskiego Parku Narodowego, podczas której m.in. dowiedzieli się o zasadach Leave No Trace, które pomagają minimalizować wpływ ludzi na środowisko podczas aktywności na świeżym powietrzu. Usłyszeli także jak należy zachowywać się odpowiedzialnie i bezpiecznie podczas górskich wędrówek. Zaprezentowana została aplikacja Ratunek oraz instrukcja jej użycia, co ma pomóc w sytuacjach awaryjnych w górach. Omówiono także, jak należy się zachować podczas załamania pogody, zwłaszcza w czasie burzy i ulewy oraz jak się odpowiednio do tego przygotować.
Podczas prezentacji uczniowie poznali także historię krzyża na Giewoncie oraz pochodzenie nazwy najtrudniejszego tatrzańskiego szlaku – Orla Perć. Dowiedzieli się również, które szlaki w polskich Tatrach odpowiadają ich umiejętnościom i kondycji, co miało na celu lepsze planowanie przyszłej wyprawy.
Na zakończenie spotkania uczestnicy koła obejrzeli film, w którym alpinista Łukasz Supergan tłumaczył, jak dopasować plecak do sylwetki, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo podczas górskich wędrówek. Po filmie uczniowie sami próbowali dopasować plecak, korzystając z porad prezentera.
Spotkanie było pełne cennych informacji i uczyło odpowiedzialnego podejścia do górskich wędrówek.

83-000 Pruszcz Gdański
ul. Tysiąclecia 5