''PIERNIKOWY TORUŃ W 1 DZIEŃ''

Aby w szczególny sposób uczcić 550-tą rocznicę Urodzin Mikołaja Kopernika -patrona naszej szkoły -uczniowie dwóch klas trzecich: 3 d (wych. Iwona Birunt) oraz 3 e (wych. Marta Wołowczyk) 19 czerwca uczestniczyli w całodziennej wycieczce autokarowej do Torunia. Wycieczka została dofinansowana w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki „Poznaj Polskę”. Program wycieczki był bardzo bogaty -zaczęliśmy od ZWIEDZANIE STAREGO MIASTA z przewodnikiem miejskim. W czasie spaceru zobaczyliśmy m. in.: Bramę Klasztorną, Krzywą Wieżę, mury obronne Starego Miasta, Dom Mikołaja Kopernika (zwiedzanie z zewnątrz), Katedrę św. Janów, pomnik Mikołaja Kopernika, “pręgierz” osiołek, Ratusz Staromiejski, fontannę Flisak, Kamienicę Pod Gwiazdą oraz Piernikową Aleję Gwiazd. Dodatkową atrakcją wędrówki po toruńskich ulicach była przygotowana specjalnie dla nas GRA MIEJSKA. Przestrzeń Starego Miasta stała się planszą, uczestnicy graczami, a przewodnik moderatorem gry. Jest to idealne rozwiązanie, by przez zabawę lepiej poznać miasto, jego historię, zabytki oraz ciekawostki. Warto też podkreślić, że taki rodzaj rozrywki to rewelacyjny sposób na integrację, a delikatna szczypta rywalizacji dodaje dodatkowego smaczku w czasie zwiedzania. Na zwycięską drużynę czekała nagroda niespodzianka: cała torba toruńskich pierników! Po grze braliśmy udział w WARSZTATACH WYPIEKU PIERNIKA w jednej z toruńskich piernikarni pod zabawną nazwą: „Muzeum Historii Partaczy”. Jest to doskonała atrakcja dla osób w każdym wieku! Uczestnicy pod bacznym okiem Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmy Korzennej, przenieśli się do czasów średniowiecznego Torunia i stali się prawdziwymi terminatorami, czyli uczniami piernikarskimi. Wszyscy brali czynny udział we własnoręcznym przygotowaniu ciasta i późniejszym wypieku. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wypieczony przez siebie piernik. W międzyczasie posililiśmy się obiadem w jednej z restauracji na Starówce. Mieliśmy też czas na zakup pamiątek i pierników. Dodatkową ostatnią atrakcją wycieczki był seans w PLANETARIUM – najbardziej znanym miejscu w Polsce popularyzującym wiedzę o gwiazdach i planetach. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły w późnych godzinach popołudniowych. To była nasza pożegnalna wycieczka -z pewnością będziemy ją długo pamiętać...Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, tradycji, stwarza uczniom niezwykłe warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym, jakim -w naszym przypadku- było miasto Toruń.

Iwona Birunt (organizator wycieczki)

Data dodania: 2023-06-20 20:23:19
Data edycji: 2023-06-29 13:32:40