Konkursy z okazji Jubileuszu 100-lecia Diecezji Gdańskiej

Konkursy z okazji  Jubileuszu 100-lecia Diecezji Gdańskiej

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie!

Zbliża się rok 2025, w którym nasza archidiecezja – jako spadkobierczyni diecezji gdańskiej – będzie obchodziła stulecie swojego istnienia. Jubileusz 100-lecia Archidiecezji Gdańskiej wpisze się w obchody Jubileuszu Roku Świętego 2025. Zostanie on zainaugurowany przez Papieża 24 grudnia 2024.

Rok przygotowań płynnie przejdzie w Rok Jubileuszu w roku duszpasterskim 2024/2025 – pod koniec adwentu 2024. Zwieńczenie obchodów przypadnie na końcówkę roku 2025, kiedy to dokładnie wypada rocznica powstania diecezji gdańskiej (30 grudnia 1925).

Jako społeczność szkolna pragniemy włączyć się w obchody tego Jubileuszu, dlatego proponujemy Wam, drodzy uczniowie, kilka konkursów.

Konkurs literacki "Śladami Świętego Wojciecha"

Klasy 4-6 Napisz kartkę z pamiętnika świętego Wojciecha z podróży po Polsce celem nawracania pogańskich Prus, w której przedstawisz jedną z jego przygód. Opieraj się na prawdziwych wydarzeniach i dopisz część od siebie, np. jak wyglądały spotkania z ludźmi, co myślał i co czuł podczas odwiedzin w danym miejscu. Historia powinna zająć od 150 do 200 słów.

Klasy 7-8 Napisz opowiadanie, w którym przedstawisz przygodę świętego Wojciecha w jednym z krajów, które odwiedził podczas swoich podróży misyjnych. Możesz wybrać dowolny kraj, np. Danię, Szwecję, Czechy, Węgry, Niemcy lub Polskę. Opowiadanie powinno być napisane w formie listu do papieża, w którym święty Wojciech opisuje swoje doświadczenia, trudności i sukcesy. Opowiadanie powinno mieć od 150 do 500 słów.

II wersja dla klas 4-8 Napisz wiersz, w którym wyrażasz swój podziw i szacunek dla świętego Wojciecha, patrona Polski. Wiersz może być napisany w dowolnej formie i stylu, np. rymowanym, białym, wolnym, sonetem, limerykiem itp. Wiersz powinien mieć od 4 do 16 wersów.

Konkurs historyczny "Święty Wojciech - patron Polski i naszej diecezji"

Klasy 4-8 Przygotuj prezentację multimedialną o Katedrze Gnieźnieńskiej, zwróć uwagę na miejsca szczególnie związane ze świętym Wojciechem.

Klasy 4-8 Wykonaj plakat, na którym w dowolnej formie, przedstawisz misję świętego Wojciecha.

Konkurs plastyczny

Klasy 4-8 Wykonaj witraż przedstawiający postać świętego Wojciecha lub historię związaną z jego życiem.

Projekty oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami:

1.Zgodność z tematem i formą zadania.

2.Poprawność językowa i stylistyczna.

3.Oryginalność i kreatywność.

4.Wiarygodność i spójność fabuły.

5.Bogactwo słownictwa i wyrazistość opisu.

6.Ilość informacji.

7.Zastosowanie różnych sposobów przekazania informacji.

8.Estetyka wykonania.

Nagrody Autorzy trzech najlepszych prac w konkursie literackim, trzech najlepszych prac w konkursie historycznym, trzech najlepszych prac w konkursie plastycznym otrzymają nagrody rzeczowe i dyplomy. Ich prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. Ponadto wszyscy uczestnicy powyższych konkursów otrzymają oceny celujące z języka polskiego, historii, plastyki i religii.

Termin Konkurs trwa do 5 kwietnia 2024r. Prace składamy do swoich nauczycieli języka polskiego, historii, plastyki, religii lub wychowawców opatrzone metryczką (imię i nazwisko, klasa, jaki konkurs, prezentacje multimedialne mogą być przesłane na Teams). Wyniki zostaną ogłoszone 11 kwietnia 2024r.

Życzymy powodzenia i zapraszamy do udziału w konkursie!!!

Zespół humanistyczno - artystyczny

Data dodania: 2024-03-08 11:26:05