Dzień Świadomości Autyzmu w klasach 1-3 oraz oddziałach przedszkolnych

Już po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Przypada on 2 kwietnia. Świętowaliśmy go z całą społecznością szkolno-przedszkolną dnia 5 kwietnia. W szkole i przedszkolu podjęto wiele działań mających na celu poszerzenie wiedzy dzieci na temat autyzmu. Na korytarzach przygotowano wystawy z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności z jakimi zmagają się osoby z autyzmem. Tego dnia w klasach 1-3 odbyły się zajęcia z wychowawcami oraz pedagogiem specjalnym. Podczas zajęć przygotowano ćwiczenia, dzięki którym uczniowie mogli doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat osoby w spektrum autyzmu. Uczniowie oglądali film edukacyjny i sprawdzali swoją wiedzę w „Teście wiedzy o autyzmie”. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło akcentu tanecznego… Zorganizowano dwie przerwy taneczne, gdzie wszyscy tańczyli do choreografii przygotowanej przez panie: Agnieszkę Owczarzak i Aleksandrę Guenther. Po części tanecznej, w obecności Pani Dyrektor, wręczono dyplomy uczniom, którzy wzięli udział w międzyszkolnych konkursach plastycznych „Niezwykły Niebieski” oaz „Pisanka”. Na uczniów czekała także niespodzianka…”Gazetka Szkolna”, przygotowana specjalnie na tą okazję przez Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie.
Dzień ten przebiegał bardzo aktywnie również w grupach przedszkolnych. Dzieci z ciekawością uczestniczyły w rozmowach z wychowawcami na temat autyzmu oraz oglądały bajkę „Amazing things Happen”. Najmłodsi uczestniczyli w zabawach ruchowych, tanecznych i integracyjnych. Odbyły się zabawy sensoryczne z masami solnymi, zabawy z balonami i chustą animacyjną. Powstało także wiele ciekawych prac plastycznych, plakatów tematycznych.
Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu było rozbudzenie tolerancji wobec rówieśników, którzy inaczej spostrzegają świat,
a także budowanie otwartości i akceptacji. Pamiętajmy, że wrażliwość, otwartość na drugiego człowieka, uważność to wartości nieocenione.

Zespół nauczycieli współorganizujących kształcenie

Data dodania: 2024-04-17 09:36:40