Twierdzenie Pitagorasa

Dnia 25.11.2022 roku w klasie 8f odbyła się lekcja otwarta, na którą została zaproszona Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele matematyki.

W ramach powtórzenia wiadomości Twierdzenia Pitagorasa uczniowie poznali Ślimaka Teodorosa – geometryczną konstrukcję pozwalającą na narysowanie odcinków o długościach równych pierwiastkom kolejnych liczb naturalnych.

Na początku uczniowie obejrzeli film jak powstaje Ślimak Teodorosa. Omówiliśmy kolejne etapy powstawania struktury, zauważyliśmy jak ułożone są trójkąty prostokątne.

Następnie zadaniem uczniów było narysowanie Ślimaka Teodorosa przy pomocy robotów Photon zakupionych z projektu Laboratoria Przyszłości, pisaków, przyrządów geometrycznych oraz arkuszy szarego papieru.

Uczniowie pracowali w dwóch grupach. Zgodnie przyznali, że początek sprawił im trudność. Jednak po narysowaniu pierwszego trójkąta i odpowiednim zaprogramowaniu ruchów robotów obu grupom pięknie udało się kontynuować rysunki.

Sami uczniowie byli zaskoczeni jak szybko minęła lekcja podczas której (oprócz utrwalania wiedzy) rozwijali następujące kompetencje:

• komunikatywność,
  • kreatywność,
  • praca w grupie,
  • twórcze rozwiązywanie problemu.

Podczas lekcji udało się zrealizować wszystkie cele i założenia, a uczniowie poprosili o więcej tego typu zajęć.

Dziękuję Pani Dyrektor Marzenie Koteckiej, Pani Wicedyrektor Hannie Maciejewskiej oraz wszystkim obecnym nauczycielom za przybycie.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Nauczyciel prowadzący

Iwona Janiak