Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - czytaj więcej

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto pisarzy, poetów, tłumaczy, redaktorów, korektorów, wydawców i wszystkich tych, którzy z książkami i prawem autorskim mają na co dzień do czynienia.

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to  ustanowione  w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocje czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia  jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym  jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek.

 

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od 1930r. Od 1964r. tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W Polsce Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 2007r.

 

23 kwietnia to także symboliczna data dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

 

W związku z sukcesem święta UNESCO postanowiła stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt, zaś 24 czerwca 2014 r. tytułem tym został uhonorowany Wrocław.

 

Prawa autorskie

 

23 kwietnia to nie tylko święto książek i czytelnictwa, ale też dzień praw autorskich. Zarówno pisarze, jak i wydawcy wiedzą, że bez nich rynek książki pewnie by nie istniał.

Co to jest prawo autorskie? Zgodnie z definicją słownikową to „przepisy prawne określające uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Oczywiście jest to duże uogólnienie i zagłębiając się w temat sprawa okazuje się bardziej skomplikowana. Na szczęście obecnie prawa autorskiego nie można utracić, chyba że właściciel dzieła dobrowolnie zrzeknie się go. I choć aktualnie większość utworów „z urzędu” jest chroniona prawami autorskimi od momentu powstania, to warto pamiętać o formalnościach, które w razie problemów mogą rozstrzygnąć ewentualne spory.

 

Źródło:

www.gandalf.com.pl/blog/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

https://legalnakultura.pl/pl/strefa-wydarzen/polecamy/archiwum-polecamy/news/26,23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich

www.ore.edu.pl/2020/04/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Światowy_Dzień_Książki_i_Praw_Autorskich

https://ckukoszalin.edu.pl/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

 

Data dodania: 2021-04-19 11:57:33
Data edycji: 2021-04-19 12:07:30
Ilość wyświetleń: 497

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook