Matematyka z robotem

W dniu 02.03.2023 uczniowie klasy 7A mieli okazję wykorzystać i utrwalić swoje matematyczne wiadomości.

W naszej lekcji wykorzystaliśmy roboty Photon zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości oraz interaktywny dywan. Zadaniem uczniów było takie zaprogramowanie robota, aby najpierw zebrał wszystkie owoce, a następnie dojechał prosto do mety. Każdy chętny uczeń mógł spróbować swoich sił. Początkowo zadanie było oparte na metodzie prób i błędów. Jednak kilka minut później uczniowie zauważyli, że 4 kratki to 100 cm. Potrafili więc obliczyć odległości, gdy robot powinien jechać prosto. Mata, po której poruszał się robot była wyświetlona na podłodze.

Mimo, że zadanie wydawało się proste - w rzeczywistości wcale takie nie jest. Zaprogramowanie wszystkich ruchów robota: jazdy do przodu (a czasem i do tyłu), obrotów (w odpowiednią stronę i o poprawną ilość stopni) wymaga ogromnego skupienia.

Uczniowie klasy 7A wspaniale radzili sobie z wyzwaniami, a tym samym:

-utrwalali swoje umiejętności szacowania

-powtórzyli informacje o kątach i długościach odcinków

-programowali

-współpracowali ze sobą.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Dziękuję za ciekawą i udaną lekcję

Iwona Janiak

Data dodania: 2023-03-03 10:27:58