Ciekawa lekcja matematyki w 4b

W dniu 26.10.2022 na lekcji matematyki uczniowie klasy 4b mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności:

• szacowania odległości
  • programowania
  • zamiany jednostek
  • ustawiania liczb w kolejności od najmniejszej do największej
  • pracy w grupach

Po dobraniu się w pary, uczniowie losowali kartki z napisanymi odległościami. Następnie jedna osoba programowała robota photon zakupionego z projektu Laboratoria przyszłości, a druga układała miarkę (orientacyjnie) w podanej odległości od robota. Następnie układała pudełko w odległości dalszej niż miarka i stopniowo przysuwało pudełko do robota. Gdy znalazło się w zaprogramowanej odległości robot wydawał wybrany dźwięk.

Trzy pary ustawiły miarkę w idealnej odległości od robota – BRAWO! Inni mieli niewielkie rozbieżności rzędu kilku centymetrów – uczniowie bardzo ładnie szacowali odległości.

Kolejnym zadaniem było dobranie się w większe grupy tak, aby wylosowane wartości z kartek były takie same.

Ostatnim zadaniem było ustawienie grup zgodnie z wartościami od najmniejszej do największej.

Każdy etap lekcji udało nam się zrealizować. Uczniowie wykorzystali teorię poznaną na poprzedniej lekcji w praktyce. Każdy z uczniów miał zadanie do wykonania. Również praca w coraz większych grupach przebiegła wzorowo.

To była ciekawa i inspirująca lekcja dla nas wszystkich.

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, która ma na celu wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Wychowawczyni Iwona Janiak

Data dodania: 2022-10-26 20:22:06