Czcionka:

A+A-

Kontrast:

7.04.2021r. Na wiejskim podwórku

7.04.2021r. Na wiejskim podwórku

Dzień dobry Biedroneczki. Dzisiaj porozmawiamy sobie o emocjach.

Przygotowałam dla was bajkę pt. „Na wiejskim podwórku”. Opowiada ona o zwierzętach mieszkających na pewnym wiejskim podwórku, a także o zachowaniu tych zwierząt. Bajka mówi nam wiele o emocjach bohaterów, a w szczególności o złości. Pokazuje jak złość wpływa na ich codzienne życie, jakie są jej konsekwencje i jak można się jej pozbyć.

1. Drodzy rodzice porozmawiajcie z dziećmi na temat treści tej bajki. Powiedzcie im także, że złość dotyczy każdego z nas. Zapytajcie dzieci co czują, jak są zezłoszczone. Wymyślcie sposoby pokonywania złości.

 

 

Gotowi to zaczynamy : „Na wiejskim podwórku”- bajka.

 

 

 

Za górami, za lasami, wśród złotych pól i zielonych traw, na pięknej polanie otoczonej dębami znajdowała się wioska, a na jej skraju małe podwórko, na którym mieszkały zwierzęta.

Wśród mieszkańców były czarno-białe krówki, różowe świnki, brodate kózki, żółte kaczuszki, kurki, indyki i milutkie króliki. Życie tam płynęło spokojnie, a zwierzątka żyły w wielkiej przyjaźni.

Całe dnie spędzały na zabawach, figlach i psotach. Były dla siebie miłe, dobre i uczynne, często mówiły proszę, przepraszam, dziękuję. Wszystkie zwierzęta bardzo się lubiły i pomagały sobie w trudnych chwilach.

Zwierzątka dbały o swój wiejski ogródek, w którym rosły piękne, kolorowe kwiaty. Codziennie troszczyły się o nie, podlewały je, a one odwdzięczały się kolorami, jak tęcza i cudownym zapachem. I tak mijał dzień za dniem, miesiąc za miesiącem…

Pewnego dnia stało się coś strasznego. Na wiejskie podwórko wkradła się ZŁOŚĆ.

Niespostrzeżenie zapanowała nad każdym mieszkańcem podwórka. Szeptała zwierzątkom niemiłe słówka, namawiała do kłótni. Od tego czasu na podwórku zapanował bałagan i hałas.

Zwierzęta kłóciły się ze sobą – świnki wyzywały kózki, kaczki wyzywały kurki, a koniki podstawiały kopytka owieczkom i rżały ze śmiechu, gdy te przewracały się. Nie myślały o tym, że komuś może stać się krzywda.

Zapominały o magicznych słowach. Nie potrafiły już bawić się razem, krzyczały na siebie, hałasowały i przestały uśmiechać się do siebie. Były dla siebie niemiłe, co bardzo cieszyło ZŁOŚĆ.

Zwierzątka zapomniały również o swoim ogrodzie, o kwiatkach, pięknych jak tęcza, które powoli stawały się coraz brzydsze i już tak nie pachniały.

Wieść o hałaśliwym i skłóconym podwórku rozniosła się po całym świecie i dotarła do dobrej, wiosennej wróżki, która postanowiła pomóc zwaśnionym zwierzętom. Zasmuciła się bardzo ujrzawszy ogródek pełen zwiędniętych kwiatów oraz wykrzywione od złości miny zwierzątek.

Czarodziejka prosiła zwierzęta, by zmieniły swoje postępowanie, prosiła ZŁOŚĆ, by ta opuściła wiejskie podwórko i odeszła daleko ,daleko…ale ani zwierzątka, ani ZŁOŚĆ nie słuchały jej.

Wtedy wróżka podarowała zwierzętom magiczne pudełko i poprosiła, by złapały w nie ZŁOŚĆ. Zwierzątka bardzo ucieszyły się z prezentu ,ponieważ były już bardzo zmęczone ciągłymi kłótniami.

Gdy ZŁOŚĆ spała, złapały ją i włożyły do pudełka. W pudełku Złość zamieniła się w coś miłego i przyjemnego, w coś, co pozwoliło zwierzętom zrozumieć, że o wiele przyjemniejsze jest życie w zgodzie, gdzie nie ma hałasu, kłótni i gdzie panuje przyjaźń…

Na wiejskim podwórku znowu zapanował ład i porządek…

 

2. Teraz coś na rozładowanie Waszych emocji.

MASAŻYK Z WIERSZYKIEM „KONIK”

Biega źrebaczek po łące (opukujemy plecy dziecka opuszkami palców) wąchając kwiatki pachnące.

Tu rosną stokrotki,maki, a tu kolorowe bratki (poszczypujemy w różnych miejscach)

Podchodzi klacz ,jego mama (kroczymy po plecach palcami)

nosem go lekko dotyka. (lekko naciskamy jednym palcem)

Konik do mamy się śmieje i dalej po łące bryka. (skoki nadgarstkami i palcami)

Potem wieczorem w stajence do mamy tuli się blisko, (przytulamy się do dziecka)

układa się do snu na sianie i chrapie jak wielkie konisko (naśladujemy chrapanie)

 

3. W załącznikach poniżej przesyłam Wam trzy kolorowanki, wybierzcie jedno wiejski zwierzę i pokolorujcie :)

 

4. Na koniec dla chętnych dzieci proponuje obejrzyjcie film edukacyjny jak wygląda życie zwierząt na wsi, jakie wydają odgłosy?

Filmik znajdziecie klikając w poniższy link:

https://www.youtube.com/watch?v=xrgowwp1V-U

 

Miłego dnia Dzieci :)

Data dodania: 2021-04-06 17:51:26
Data edycji: 2021-04-06 18:08:20
Ilość wyświetleń: 107

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej