Pomoc dla uchodźców z Ukrainy - czytaj więcej
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Krok w Nowy Rok

Krok w Nowy Rok

Dziś o Nowym Roku porozmawiamy

I o tym jak się wtedy zachowamy.

Pomyślmy w tym dniu nie tylko o sobie,

Lecz także o zwierzętach,

Bo nie każdy o nich w sylwestra pamięta.

 

Co prawda do sylwestra zostało jeszcze trochę czasu, ale chyba warto się do niego dobrze przygotować...

Sylwestrowe serpentyny: Przygotujcie papier w różnych kolorach i poctnijcie go wzdłuż na długie cienkie paski, które posłużą do dekoracji pokoju lub całego mieszkania w sywestrowy wieczór. Nawińcie każdy pasek na ołówek lub kredkę, by papier się skręcił. Po przygotowaniu dekoracji przechowajcie ją do sylwestra a część zachowajcie do....  zabawy tanecznej. Ponieważ dzisiaj jest piątek (czyli dzień słodyczy), więc możecie wykorzystać piosenkę o .... czekoladzie!

https://www.youtube.com/watch?v=H4xzx6pt6uk

Gdy już potańczyliście, to dokończcie następujące zdania: 

W sylwestra bawimy się...,

Nowy Rok witamy...,

Powitanie Nowego Roku zawsze musi być...,

Wszyscy ludzie...,

Wszystkie zwierzęta...

Posłuchajcie teraz opowiadania Tomasza Plebańskiego „Huczne zabawy sylwestrowe” i zwróćcie uwagę na to, jakie zachowania ludzi w sylwestrową noc mogą zagrażać zwierzętom oraz jak możemy je przed tymi zagrożeniami uchronić.

"Huczne zabawy sylwestrowe"

Tata ciągle nie mógł sobie poradzić z odpaleniem fajerwerków. A przecież już od dawna był nowy rok! Wiedzieliśmy o tym z pewnością, bo na niebie od paru minut rozbłyskiwały pękające z hukiem kolorowe petardy. Niebo lśniło tysiącem ogników, a ze wszystkich stron dochodziły gwizdy, wystrzały i grzmoty. Tylko w naszym ogrodzie ciągle nic się nie działo!

– Tato! A może te rakiety zamokły? – zaczął zastanawiać się Jaś, coraz bardziej zniecierpliwiony, bo nie mógł się doczekać świętowania.

Nagle między nami przemknęło jak strzała jakieś łaciate stworzenie i z podkulonym ogonem ukryło się pod schodami. Nie zdążyliśmy jeszcze zareagować, gdy przed naszymi oczami pojawiła się zdyszana i rozglądająca się nerwowo wokół siebie pani.

– Nie widzieli może państwo psa? Taki nieduży, łaciaty? – zapytała i zawołała: – Tofik! Tofik!

Kiedy zobaczyliśmy pod schodami merdający ogon, byliśmy pewni, że Tofik to właśnie nasz niespodziewany gość. Nie wiedzieliśmy tylko, dlaczego był taki wystraszony.

Okazało się, że tak jak wiele zwierząt bardzo się boi sztucznych ogni, nie cierpi głośnej muzyki z głośników i nie znosi huku i błysków. A gdy dziś w nocy jedna petarda wystrzeliła niedaleko miejsca, w którym spacerował ze swoją panią, tak się wystraszył, że uciekł. Dobrze, że nic mu się nie stało i trafił do naszego ogrodu! Bo kiedy już się uspokoił, okazało się, że to bardzo wesoły i przyjacielski pies. Jego pani mówiła, że najbardziej lubi spacery, pełną miskę i zabawę na świeżym powietrzu. I na dodatek umie grać w piłkę!

Tej nocy nad naszymi głowami zamiast rakiet przelatywała kolorowa piłka. Postanowiliśmy, że nie będziemy już odpalać fajerwerków. Ani dziś, ani za rok. Nie chcielibyśmy wystraszyć Tofika. Ani żadnych innych zwierząt!

Tomasz Plebański

Porozmawiajcie z Rodzicami o tym, jak reagują zwierzęta na odgłosy sylwestrowej nocy.

Wykonajcie teraz proszę ćwiczenia w książce pt. "Ciekawa zabawa 2" s. 38.

Zadanie dla chętnych:

Karnawałowe czapeczki Razem z dziećmi wykonujemy czapeczki z papieru. : Kładziemy kartkę (gazetę) dłuższym bokiem do siebie. Składamy kartkę na pół, tak by dolny bok dotknął drugiego, górnego. „Prasujemy” palcem zgięcie od jego środka do boków. Rozkładamy kartkę i przekręcamy ją krótszym bokiem do siebie. Ponownie składamy papier na pół– chwytamy górną część kartki i przyciągamy ją do siebie, składamy krótsze boki, „prasujemy” palcem zgięcie kartki (zgięcie znajduje się na górze). Następnie łapiemy za lewy górny róg i przyciągamy go w swoją stronę tak, by dotknął zgięcia na środku kartki. To samo robimy z prawym górnym rogiem. Rogi powinny się dotykać. Spójrzcie – powstał trójkąt, a pod nim pasek papieru. W ten sposób mamy prawie gotowy kapelusz. Łapiemy za dolne rogi tę część paska, która jest na wierzchu, i pociągamy ją do góry aż do krawędzi trójkątów. „Przyprasowujemy” palcami. Następnie odwracamy kapelusz i powtarzamy to samo z drugiej strony. Wystające trójkątne końce zagiętych pasków sklejamy lub zszywamy zszywaczem. Po złożeniu czapki możemy ozdobić ją kolorowymi naklejkami lub elementami kolorowego papieru.

Pozdrawiamy p. Bożenka i p. Ania

Data dodania: 2021-12-16 15:43:54
Data edycji: 2021-12-16 21:01:42
Ilość wyświetleń: 907

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Więcej informacji

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy
Zobacz
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej